11.05.2022 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ

Ανακοίνωση για το Διεθνές διαδικτυακό συμπόσιο με θέμα: “ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΣΗ Σχέσεις κυριαρχίας στο εργασιακό περιβάλλον, τις έμφυλες αλληλεπιδράσεις, την πολιτική και την εκπαίδευση” το οποίο θα πραγματοποιηθεί από το Tμήμα Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών της Σχολής μας, σε συνεργασία με το Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, με το Πανεπιστήμιο του Salzburg (Αυστρία), με το Πανεπιστήμιο του Wupperthal (Γερμανία) και με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Tο συμπόσιο θα λάβει χώρα στις 16.5.2022, ΏΡΑ 18:00-21:00, με διακεκριμένους προσκεκλημένους ομιλητές, και αποτελεί προσπάθεια ενίσχυσης του δημόσιου διαλόγου που αφορά στη σημασία της πολύπλευρης ατομικής και κοινωνικής αγωνιστικότητας που οδηγεί στη χειραφέτηση με την έννοια της υπεράσπισης Θεμελιωδών Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και με τα ιδανικά του Ανθρωπισμού και της Αλληλεγγύης, που αποτελούν συστατικά στοιχεία της Ευρωπαϊκής Δημοκρατίας και του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού. Tα Πανεπιστήμια του Bielefeld, της Βαμβέργης, του Passau και του Αμβούργου (Γερμανία), καθώς και το Πανεπιστήμιο του Bergen (Noρβηγία), συμπεριλαμβάνονται στους διεθνείς τιμητικούς συνεργάτες για την οργάνωση αυτής της εκδήλωσης, για την οποία θα υπάρχει και ταυτόχρονη διερμηνεία. Τη συζήτηση θα συντονίσει η δημοσιογράφος Ειρήνη Νικολοπούλου.
Θα χαιρετήσουν: η υφυπουργός Παιδείας κα Μακρή, ο Βουλευτής κ. Χρυσομάλλης και οι Πρέσβειρες της Αυστρίας και της Ελλάδας στην Αυστρία.

Link https://us02web.zoom.us/j/88254345646…
Meeting-ID: 882 5434 5646

Symposium EMANZIPATION – GREEK printversion (1)