11.03.2024 ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ / Μεταβάσεις, Μετανάστευση και Πολιτική: Κατανοώντας τη νεολαία σε περίοδο κρίσης (13/3/2024)

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Πάντειο Πανεπιστήμιο σας προσκαλεί στην εκδήλωση παρουσίασης των αποτελεσμάτων της έρευνας Μεταβάσεις, Μετανάστευση και Πολιτική: Κατανοώντας τη νεολαία σε περίοδο κρίσης.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 και ώρα 17:30-20:00, στον Πολυχώρο Τέχνης «Αλεξάνδρεια» (Σπάρτης 14, Πλ. Αμερικής).

Για το θέμα θα συζητήσουν οι:

Αλεξάνδρα Κορωναίου, Ομ. Καθηγήτρια Κοινωνιολογίας, πρ. Κοσμήτορας Παντείου Πανεπιστημίου, Σχολής Κοινωνικών Επιστημών,

Επιστημονική υπεύθυνη της έρευνας,

Αλέξανδρος Σακελλαρίου, Διδάσκων Ανοικτού Ελληνικού Πανεπιστημίου,

Βούλα Τουρή, ΕΤΕΠ Παντείου Πανεπιστημίου,

Δημήτρης Παρσάνογλου, Αν. Καθηγητής ΕΚΠΑ.

Θα σχολιάσει ο Γεράσιμος Κουζέλης, Ομ. Καθηγητής ΕΚΠΑ.

Χαιρετισμό θα απευθύνει η Ξένια Χρυσοχόου, Καθηγήτρια Κοινωνικής και Πολιτικής Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου και Πρόεδρος του ΕΣ του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.

Στην εκδήλωση θα προβληθεί οπτικοακουστικό υλικό για τη μετανάστευση του χθες και του σήμερα.